Tréninky

Aikidó pro děti


Náš oddíl dětského Akida je organizačně začleněný pod Dům Dětí a Mládeže ČeskéBudějovice. V případě zájmu se, prosím, oficiálně přihlašujte na stránkách DDM České Budějovice, zde. Pokud se však chcete s vaší dcerkou nebo s vaším synkem nejdříve jen přijít podívat, jak cvičí ostatní děti. To můžete samozřejmě i bez přihlášky. Potěší nás každý zvídavý návštěvník.Kdy se trénuje?

Tréninky probíhají od 16:45 do 18:15.

Trenéři

Michal Šimera, email: michalsimera@seznam.cz
Vladimír Hans

Průběh

  • Rozcvička: rozehřejeme, rozhýbáme a protáhneme tělo
  • Pády. Nacvičujeme různé pády. Z kleku, ze stoje, vpřed, vzad, statičtější i dynamičtější verze. Tyto kontrolované pády potom využíváme při nácviku technik. Avšak jejich využití se naskýtá i v běžném životě dítěte při zakopnutích, postrkování, pádech z kol nebo ze stromů nebo na bruslích.
  • Techniky Aikidó, během hlavní části tréninku, trenéři předvedou a vysvětlí danou techniku, kterou si poté děti samy pod dohledem cvičí ve dvojicích.
  • Závěr tréninku odlehčujeme, protože koncentrace dětí na cvičení poklesá a věnujeme ho hrám – vybíjená, na mrazíka a podobně. Také tyto hry přispívají k rozvoji pohybové zdatnosti dětí. …a je při nich veselo.
  • Na začátku i na konci tréninku se všichni zdravíme tak, jak je to v Japonsku a ve všech aktivitách vycházejících z japonských tradic běžné. Posez na zemi, zklidnění těla i mysli, úklon a poděkování.

Cena je 1100 Kč na školní rok pro 1 dítě a platí se přímo na účet DDM České Budějovice.

Starší děti mohou po čase pokračovat v pondělních večerních trénincích, kde se scházejí junioři, dospělí začátečníci i zkušení cvičenci. Cvičí se od 18:15 hodin.

Aikidó pro dospělé

Ve vedení tréniků se střídají Jan Pertlíček,Václav Čaloun, Aleš Kubelka  a Michal Szarvas. Tito trenéři trénují začátečníky i pokročilé aikidoky. Cvičíme i se zbraněmi – vyzkoušíte si  nůž, hůl i meč.

Průběh

  • Rozcvička: rozehřejeme, rozhýbáme a protáhneme tělo.
  • Pády: nácvik základních pádů, které pak využíváme v technikách.
  • Techniky – hlavní část tréninku: trenér předvede a vysvětlí danou techniku, kterou si poté cvičící sami vyzkouší ve dvojicích.

Tréninky ve středu a v pátek viz ….

Tai-či a zdravotní cvičení

Čínské bojové umění Tai-či

Tai-chi chuan je staré bojové umění pocházející z Číny a pravděpodobně vzniklo z jiných čínských bojových umění kolem 12. století. V průběhu času vzniklo mnoho škol a směrů tai-či, z nichž v Evropě jsou nejznámější styly Yang a Čchen. Tai-či se cvičilo většinou v utajení a až během 20. století se začalo vyučovat veřejně.
V dnešní době se tai-či převážně cvičí pro jeho blahodárné účinky na zdraví a kondici.Tai-či má mnoho společného s aikidem. Slovíčko „ki“ je japonský ekvivalent čínského „čchi“ a znamená vnitřní energii, kterou tai-či rozvíjí a harmonizuje. Stejně jako u aikida je u tai-či důležitá plynulost a harmonie pohybu. Obě bojová umění rozvíjí i mentální vlastnosti jako je trpělivost a empatie.

Každou středu od 18:30 s Vláďou.